Jaká je nejlepší doba během dne pro pití rostlinných nápojů?
Nejlepší je pít rostlinné nápoje v době, kdy je váš žaludek prázdný, tedy aspoň 20 minut před jídlem, nebo 2 hodiny po jídle. Díky tomu nebude mít snědené jídlo vliv na trávení a vstřebání rostlinného nápoje. Nejlepší je rozmíchat prášek Mladého ječmene nebo Mladé pšenice ve studené nebo vlažné vodě, nikdy ale v horké, která by zničila všechny enzymy obsažené v nápoji.
Je možné se předávkovat Mladým ječmenem?
Není. Prášek Mladého ječmene není lék, ale čistě přírodní doplněk stravy. Je to to samé jako byste se chtěli předávkovat zeleninovým salátem nebo ovocem.
Je užívání Mladého ječmene a Mladé pšenice bezpečné pro děti?
Ano, nicméně navrhujeme dávat opravdu malým dětem sníženou dávku přiměřenou jejich tělesné hmotnosti a dětem starším 10 let už normální dávku dle na obalu uvedeného dávkování. I když tělesná hmotnost těchto dětí je pořád menší než dospělých, jejich metabolismus v základě pracuje mnohem rychleji.
Proč je prášek z Mladého ječmene a Mladé pšenice zelený?
Důvodem je chlorofyl obsažený ve stéblech rostlinky mladého ječmene a pšenice, který se díky šetrnému zpracování uchovává ve své nejčistší formě také v prášku z mladých rostlinek. Chlorofyl působí jako detoxikant, antioxidant, zlepšuje krvetvorbu a má prokazatelné protirakovinné účinky.
Jakým způsobem je nejlepší skladovat Mladý ječmen a Mladou pšenici?
Mladý ječmen a Mladou pšenici je dobré skladovat mimo dosah přímých slunečních paprsků a nadměrného tepla, tedy spíše v chladnějším prostředí nejlépe ve svém originálním obalu. Neskladujte Mladý ječmen a pšenici v lednici, jelikož vzduch uvnitř již jednou otevřeného balení může kondenzovat a znehodnotit obsah balení.
Má Mladý ječmen stejnou koncentraci živin jako multivitaminy?
Mladý ječmen má mnohem širší a rozmanitější složení živin než běžné multivitaminy a díky tomu přirozeně více prospívá našemu tělu.
Obsahují Mladý ječmen a Mladá pšenice lepek?
Neobsahují. Lepek se nachází v semenech některých obilovin, především pšenice, žita a ječmene. Prášek Mladého ječmene a pšenice je ale ze 100% složen ze zelené rostlinky ječmene nebo pšenice a ne z jejich zrn. Z toho důvodu je pití nápoje Mladého ječmene a Mladé pšenice bezpečné pro všechny, kteří jsou na lepek citliví.
Kolik cukru obsahuje Mladý ječmen?
Mladý ječmen obsahuje velmi malé množství přírodního rostlinného cukru s velmi malým obsahem kalorií. Díky tomu nehrozí žádné riziko pro ty, kteří sledují hladinu cukru v krvi a pro lidi s cukrovkou.
Je Mladý ječmen vhodný k držení půstu?
Ano. Mladý ječmen je výborným doplňkem pro půst, jelikož obsahuje živiny, které tělo potřebuje, ale zároveň obsahuje velmi málo kalorií. Také obsahuje bílkoviny a uhlohydráty, které poskytují tělu dostatek energie pro metabolismus.
Pomůže mi Mladý ječmen při snižování mé váhy?
Zcela jistě. Mladý ječmen obsahuje přibližně 20 kalorií v jedné dávce s obsahem velkého množství živin. Velmi se doporučuje zahrnout pití nápoje z Mladého ječmene do vašeho dietního jídelníčku pro snížení váhy a nebo ho přímo použít jako výživné náhrady jídla, jelikož je plný vitamínů, minerálů, aminokyselin, enzymů a bílkovin bez přebytečného tuku a hlavně, bez kalorií.
Může Mladý ječmen způsobit problémy se žaludkem?
Ne. Užívání Mladého ječmene je z tohoto pohledu naprosto bezpečné jelikož působí v žaludku zásaditě, což znamená, že pomáhá vyrovnávat kyselost a navozuje rovnováhu uvnitř vašeho žaludku.
Jak dlouho mohu skladovat prášek Mladého ječmene a Mladé pšenice?
Tak jako mnoho jiných sušených produktů, tak i prášek Mladého ječmene a pšenice, je-li správně skladován, prakticky vydrží neomezeně dlouho. Nicméně některé vyživující složky jako například karoteny a některé vitamíny (např. vitamín C) ztratí částečně svojí účinnost během dlouhodobého skladování. Proto je doporučená doba skladování maximálně 2 roky.
Proč užívat Vitamín C?
Vitamín C (neboli kyselina askorbová) je pro tělo jednou z nejdůležitějších látek, které si lidský organismus nedokáže sám vyrobit. V podstatě všichni trpíme nedostatkem tohoto vitamínu a je tedy důležité, abychom se ho do těla snažili neustále dodávat ať už pomocí stravy s vysokým obsahem vitamínu C nebo některým z potravinových doplňků. Vitamín C je nutné přijímat pravidelně, neboť se v těle neukládá na horší časy do zásoby.
Jak Vitamín C užívat?
Jednou z možností, jak do těla vitamín C dodat je pravidelné užívání vitamínu C ve formě prášku, který je dobře rozpustný ve vodě, čaji nebo v ovocné šťávě. Prášek se dá také snadno přidat do vhodného studeného jídla a jeho užívání se tak stává přirozeným i pro lidi, kteří nemají rádi pojídání různých tablet ráno nebo během dne nebo pro děti, pro které může být polykání velkých tablet samo o sobě obtížné. Místo toho se dá z prášku vitamínu C připravit lahodný nápoj s chutí citronády nebo se jím může dochutit vaše oblíbené jídlo. Chuť vitamínu C je poněkud kyselá a je podobná chuti citronové šťávy. Je důležité, aby nápoje nebo jídlo, do kterého se vitamín C přidává, nebyli příliš horké, jelikož pak dochází ke snížení nebo přímo znehodnocení jeho účinků.
Jaké má účinky Vitamín C?
Vitamín C má mnoho pozitivních účinků na naše zdraví. Mezi lidmi se všeobecně ví, že je dobré ho užívat při nachlazení a chřipce nebo jiných infekčních a virových onemocnění, jelikož posiluje imunitní systém. Další z jeho výborných vlastností je, že je důležitý pro správnou funkci prakticky všech buněk v těle. Je nutný pro stavbu kostí, cév, svalů i šlach. Významně urychluje hojení ran a zlepšuje kvalitu pokožky. Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi a jeho pravidelný přísun zabezpečuje dobrý psychický a fyzický stav člověka. Podporuje vstřebávání minerálů v těle a pomáhá z organismu vylučovat některé toxiny a těžké kovy. Jeho pozitivní účinky by měli především ocenit lidé z velkoměst, sportovci, kuřáci, alkoholici nebo staří lidé.
Z čeho se připravuje sladidlo Stevia plus?
Přírodní sladidlo Stevia plusje vyrobeno z rostliny Stevie sladké (latinsky Steviarebaudiana). Jedná se o rostlinu sladké chuti, jejíž hlavní složka steviosid obsažená v listech a stonku je až 300x sladší než sacharóza ve formě bílého řepkového cukru. Stevie se používá především jako sladidlo a náhražka cukru. Dokáže ale i pozitivně ovlivnit lidské zdraví.
Jaká je hlavní výhoda Stevia plus?
Její hlavní výhodou je, že jako sladidlo je téměř nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná jako náhradní sladidlo pro diabetiky nebo při boji s obezitou a při redukčních dietách. Její využití v potravinářství je velmi široké.
V jaké formě se Stevia plus prodává?
Jako sladidlo se Stevie prodává v tabletách, prášku nebo v tekuté formě. Výhodou tablet je její jednoduché dávkování. Tablety se prodávají zpravidla v malé plastové krabičce s dávkovačem. Jedna tableta odpovídá přibližně jedné kostce nebo lžičce bílého cukru. Dá se s ní jednoduše osladit čaj, káva a jiné teplé nebo studené nápoje. Při vysoké teplotě se nemění její vlastnosti a tak je vhodná na pečení koláčů, bucheti pří vaření.Lze jitaké použít při zavařování ovoce nebo zeleniny.
Jaké má Stevia plus účinky?
Co se týká zdravotních účinků, vzhledem k nulové kalorické hodnotě je výborná jako sladidlo při boji s obezitou a při redukčních dietách.Podporuje činnost slinivky břišní a tím pomáhá udržovat v rovnováze cukr v krvi a játrech a je tak vhodná pro diabetiky. Prokazatelně také snižuje touhu po tabáku a alkoholických nápojích.Pomáhá snížit množství bakterií v ústní dutině a tím preventivně snižuje riziko zubního kazu. Příznivě působí při akné a ekzémech. Podporuje dobré trávení a pomáhá snížit pocity únavy a následky únavového syndromu.
Jaké jsou výhody Stevia plus oproti cukru a umělých sladidel?
Stevia nemá kalorie, sacharidy a má glykemický index 0. Je velmi vhodná pro diabetiky.
Jaké jsou příčiny nedostatku hořčíku?
Mnozí lidé nemají dostatek hořčíku, často ani ti, kteří se jej snaží doplnit. Pro to mohou být dva důvody: množství hořčíku, které tělo potřebuje je větší, než si lidé myslí a naprostá většina kapslí a pilulek je jen částečně vstřebatelná.
Čím je způsoben nedostatek hořčíku?
Nedostatek hořčíku může být způsoben mnoha stresy, které na tělo působí, včetně – ale ne jenom – nedostatku hořčíku, emocionálního stresu, léků (diuretika, antibiotika, inzulin, kortizon), náročného sportu, cukrovky, poruch trávení a příliš velkého množství vápníku ve stravě.
Četla jsem něco o důležitosti rovnováhy hořčíku a vápníku. Můžete to vysvětlit?
Při každém úderu srdce, každém pulsu a každém nádechu a výdechu zažíváte stahující a uvolňující součinnost těchto dvou minerálů.
Jsme-li ve stresu, naše buňky – které ve svém klidovém stadiu obsahují hořčík – projdou změnou. Vápník, který je jinak vně buněk, do nich vchází a tím se zvyšuje jeho hladina. To je stav aktivní, při kterém se například buňka svalu stáhne a napne sval. Poté opět hořčík vytlačí vápník z buňky a ta se dostane do klidového stavu.
Můžeme si také představit, že to funguje jako vypínač: vypnuto je hořčík, zapnuto vápník.
Co se však stane s buňkou, která není v rovnováze – v níž chybí nebo je nedostatek hořčíku?
Zjednodušeně řečeno se nikdy zcela „nevypne“. To znamená, že vápník neustále proniká do buňky a stimuluje její činnost („zapnuto“). Výsledkem je stres doprovázený jedním nebo více symptomy nedostatku hořčíku.
Hořčík pomáhá vašim svalům a nervům správně fungovat. Udržuje stálý srdeční rytmus, podporuje zdravý imunitní systém a také se podílí na posilování kostí. Tento základní minerál pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, podporuje normální krevní tlak a je potřebný k výrobě a udržování energie. Proto je také snadné pochopit, proč mnoho výzkumníků tvrdí, že není pro zdraví kritičtější faktor než hořčík.
Jak poznám jestli potřebuji doplnit hořčík?
Orientační test příznaků nedostatku hořčíku:
1. Obtěžujete své blízké podrážděností, popudlivostí, nesnášenlivostí, náladovostí?
2. Jste přecitlivělí na stresy?
3. Potýkáte se s nespavostí nebo špatně usínáte?
4. Míváte divoké sny?
5. Nadměrně se potíte?
6. Trpíte častým nutkáním na močení?
7. Probouzíte se ráno unaveni?
8. Zdá se vám, že se příliš rychle unavíte?
9. Míváte křeče? Např. při vstávání, při protahování, při sportu?
10. Bývají vaše končetiny necitlivé?
11. Pociťujete mravenčení?
12. Trpíte závratěmi?
13. Míváte často třes víčka?
14. Býváte upozorňováni na svou hlučnost?
15. Stává se vám často, že něco zapomenete?
16. Míváte bolesti hlavy či migrény?
17. Činí Vám problém se soustředit?
18. Stává se Vám, že vidíte mlhu nebo body před očima?
19. Jste citliví na změny počasí?
20. Míváte často průjmy nebo máte sklon ke zvracení?
21. Jste nespokojeni se stavem vlasů nebo nehtů?
22. Zjistil Vám lékař zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi?
23. Léčíte se na poruchy srdce a krevního oběhu?
24. Míváte někdy zrychlené bušení srdce?
25. Máte cukrovku?
26. Máte potíže s klouby?
27. Trpíte osteoporózou?
28. Kazí se vám zuby?
29. Obtěžuje vás alergie nebo astma?
Pro ženy:
30. Pociťujete bolesti při menstruaci?
31. Trpíte premenstruačním syndromem?
32. Máte nebo měly jste potíže v těhotenství?
33. Máte sklon k potratům?
Pokud jste na více otázek odpověděli kladně, máte velice pravděpodobně hořčíku nedostatek a potřebujete jej doplnit. Po určité době užívání našich hořčíkových doplňků si test zopakujte. Máme ty zkušenosti, že po jejich pravidelném užívání výrazně klesá počet kladných odpovědí.
Rada navíc: je dobré si vyhodnocení testu s datem uschovat pro pozdější srovnání. Rádi zapomínáme na problémy, jichž jsme se zbavily